Mapy parafii

Poinformuj

Powiadom swoich znajomych

Świeczka oraz reklama

Wejdź na stronę parafii, kliknij zakładkę ŚWIECZKI.


Wycinki prasowe


Gazeta.pl

Dwa tysiące co łaska. Ile płacimy za chrzest i ślub.

Dwa tysiące co łaska. Ile płacimy za chrzest i ślub. W parafiach rzymskokatolickich obowiązuje rzekoma dobrowolność opłat, ale dla nikogo tajemnicą nie jest, iż w poszczególnych wspólnotach parafialnych wygląda to różnie, a termin 'co łaska' nie zawsze oznacza faktyczną dobrowolność. Kościelne stawki śledzą autorzy serwisu internetowego www.colaska.pl.

Podają oni stawki obowiązujące w poszczególnych parafiach. Przez dłuższy czas wśród wspólnot, gdzie dominują najwyższe stawki, liderem była parafia pw. św. Anny w Przechlewie. Według portalu, za ślub kościelny musimy zapłacić tu 1600 złotych, za pogrzeb 2100 złotych, a chrzest 500 złotych - informuje dziś Dziennik Bałtycki Portal się rozwija i przez cały czas dodawane są informacje o stawkach obowiązujących w kolejnych parafiach, w tej chwili wspólnota z Przechlewa tylko w jednym przypadku podawana jest na stronie głównej portalu jako najdroższa.

Według autorów serwisu, za odprawienie mszy świętej w danej intencji proboszcz żąda 300 złotych. Na przeciwnym biegunie (parafia najtańsza pod tym względem) wymieniana jest parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku, gdzie minimalna stawka ma wynosić 10 zł.

Zdaniem autorów portalu., za mszę pogrzebową najmniej zapłacimy w słupskiej parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego. Minimalna stawka ma wynosić tu 200 złotych. Najdroższa ma być jedna z parafii w Mielcu. Tam opłacenie pogrzebu w kościele to koszt 2600 złotych.

Proboszcz parafii w Przechlewie o portalu i stawkach, które są na nim podawane, dowiedział się od dziennikarzy Dziennika Bałtyckiego. Nie chciał rozmawiać na ten temat. - Ktoś wypisuje tam jakieś bzdury - mówi na łamach dziennika ksiądz Janusz Fierek. - Nie mam zamiaru tego komentować.

Na temat stawek obowiązujących w swoim kościele nie chcieli się wypowiadać się mieszkańcy Przechlewa.

Bardziej rozmowny był ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy kurii w Pelplinie.

- W internecie można umieścić wszystko - mówi na łamach Dziennika ksiądz Smagliński. - W rzeczywistości nie ma odgórnie ustalonych stawek za udzielenie sakramentów czy też inne posługi duszpasterskie. Jest to uzależnione od wielu czynników - między innymi od tradycji i obyczajów panujących w danej parafii, jej potrzeb... Podobnie jest z każdym towarem. Na jednej stacji możemy zapłacić na przykład 5 złotych za litr benzyny, na innej już o 20 groszy więcej. Na pewno jednak nie powinno dochodzić do sytuacji, że któryś z księży nie udzieli sakramentu, gdyż otrzymał za to zbyt mało pieniędzy.

Ksiądz Smagliński przestrzega przed uogólnianiem.

- Ofiarność parafian w Warszawie oraz w niewielkiej, popegeerowskiej miejscowości będzie na pewno różna - mówi rzecznik kurii w Pelplinie. - Ludzie często przedstawiają sprawę dość jednostronnie, tymczasem są dwie strony medalu. Wszystko jest uzależnione od ustaleń, kultury bycia i zwyczajów. Jestem przekonany, że w każdej parafii proboszcz bierze pod uwagę również sytuację materialną rodziny, która prosi o udzielenie sakramentu.

Autorzy serwisu nie podają swojego numeru telefonu na stronie. Dowiadujemy się z niej jedynie, że redakcja mieści się w Kielcach

Źródło: Gazeta.plTwój wkład
Twoje zdjęcia na portalu? To możliwe, prześlij nam zdjęcie dowolnego kościoła. Zamieścimy je na stronie parafii z informacją kto zdjęcie nadesłał (opcja).

Wystarczy wysłać zdjęcie na adres pomoc@colaska.pl lub skorzystać z formularza na stronie parafii w zakładce "Informacje". Dziękujemy za pomoc