Mapy parafii

Poinformuj

Powiadom swoich znajomych

Świeczka oraz reklama

Wejdź na stronę parafii, kliknij zakładkę ŚWIECZKI.


Wycinki prasowe


Epoznan.pl

"Co łaska": ranking ofiar w wielkopolskich kościołach

Ślub, chrzest, pogrzeb, czy msza za kogoś z naszych bliskich - ile to kosztuje? Zobacz ranking datków w kościołach w Wielkopolsce.
Niezależnie od tego, czy właśnie chrzcimy swoje dziecko, bierzemy ślub, czy żegnamy członka naszej rodziny - świadomie czy nieświadomie chcemy, aby zgodnie z wiarą chrześcijańską odbyło się to przed ołtarzem. To księża prowadzą takie ceremonie , a co za tym idzie biorą za nie ofiary. Prezentujemy ranking cen usług kościelnych przygotowany dla Epoznan.pl przez portal colaska.pl.

ŚLUB

Najmniej za ślub zapłacimy w parafiach Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu oraz Św. Maksymiliana Kolbego w Koninie (po 100 złotych). W Luboniu, w parafii Świętej Barbary ślub kosztuje o 50 złotych więcej. Wyższe stawki spotkamy w Poznaniu - najtaniej w naszym mieście jest w parafii Chrystusa Króla (300 złotych). Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Floriana to już 450 złotych. Za ślub na Wzgórzu Św. Wojciecha zapłacimy 500 złotych. Ślub w katedrze na Ostrowie Tumskim to koszt 700 złotych. Co ciekawe, dokładnie tyle samo zapłacimy za ślub w osiedlowym kościele na os. Stefana Batorego (parafia Narodzenia Pańskiego).

A to nie koniec wzrostu cen. W parafii Św. Andrzeja Boboli na Junikowskiej ślub kosztuje 1000 złotych. Tyle samo w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Jana III Sobieskiego. Aż 2000 złotych (rekord Wielkopolski) za ślub trzeba zapłacić w parafii Św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. To więcej niż w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (1500 złotych).

CHRZEST

Ceny chrztów w wielkopolskich kościołach wahają się od 50 do 500 złotych. Najdrożej jest w parafii Św. Stanisława Kostki. Mniej, bo 400 złotych zapłacimy za chrzest w Licheniu. 250 złotych za chrzest zapłacimy w parafii św. Krzyża w Poznaniu, a 200 złotych w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Mariackiej. 100 złotych ofiarujemy w parafii Najświętszej Bogarodzicy Maryi przy ulicy Gołężyckiej, a 80 zł w parafii Chrystusa Króla przy ul. Ostatniej. W parafiach Narodzenia Pańskiego, Matki Bożej Pocieszenia i Chrystusa Najwyższego Kapłana za chrzest zapłacimy 50 złotych.

POGRZEB

Najmniej za pogrzeb zapłacimy w parafii Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie - 100 złotych. W Swarzędzu parafie Chrystusa Jedynego Zbawiciela i Matki Bożej Miłosierdzia za pogrzeb biorą ofiarę w wysokości 200 złotych. 500 złotych za pogrzeb zapłacimy w poznańskich parafiach Chrystusa Króla, Świętego Krzyża i Miłosierdzia Bożego. Aż o 400 złotych więcej zapłacimy w parafii Imienia Maryi przy ulicy Santockiej i parafii Chrystusa Dobrego Pasterza przy ulicy Nowina.

1000 złotych to koszt pogrzebu w kościele w parafii Świętego Jana Apostoła Ewangelisty przy ulicy Fortecznej. A to nie koniec astronomicznych cen. 1200 zł kosztuje pogrzeb w parafiach Chrystusa Odkupiciela i Bożego Ciała w Poznaniu. 1800 złotych w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 2000 złotych w parafii bł. Bogumiła oraz Najświętszego Zbawiciela przy Fredry w Poznaniu. Rekordzistą jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku - 2775 złotych.

MSZA W INTENCJI

Ofiary za msze święte wahają się od 30 do 200 złotych. Najdrożej jest w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, a najtaniej w poznańskich parafiach Chrystua Odkupiciela, Matki Bożej Pocieszenia, Bożego Ciała, czy Opatrzności Bożej.

W Luboniu za mszę w parafii Świętego Jana Bosko zapłacimy 50 złotych. Podobnie jest w Rogalinie i parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. 80 złotych kosztuje msza w parafii Chrystusa Króla przy ulicy Ostatniej, a 100 w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Jana III Sobieskiego.

WYPOMINKI

Wypominki to koszt od 10 do 200 złotych. Najdrożej jest w poznańskiej parafii Świętych Aniołów Stróżów na os. Kosmonautów. 100 złotych za wypominki zapłacimy w Murowanej Goślinie. 50 złotych w Sankutarium Maryjnym w Licheniu oraz w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Sobieskiego w Poznaniu. 30 zł załacimy w parafii Chrystusa Króla w Poznaniu, a 20 zł w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach. 10 zł zapłacimy w Swarzędzu.

ZAŚWIADCZENIA

W kościele odbieramy też szereg zaświadczeń, za które przyjdzie nam zapłacić (np. zaświadczenie, że możemy być rodzicami chrzestnymi). Najtaniej jest w Trzciance - za zaświadczenie zapłacimy 2 złote. W Poznaniu najtaniej jest w parafiach bł. Bogumiła i Opatrzności Bożej (10 złotych). O 10 złotych więcej zapłacimy w parafiach Chrystusa Najwyższego Kapłana oraz Chrystusa Króla w Poznaniu. 50 złotych za zaświadczenie trzeba ofiarować w parafiach Objawienia Pańskiego i Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

100 złotych za zaświaczenie zapłacimy m.in. w parafiach Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Gołębiej oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Najdrożej jest w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Naramowickiej - zaświadczenie kosztuje 200 złotych.

Zestawienie cen przygotował dla epoznan.pl portal colaska.pl.

Źródło: Epoznan.plTwój wkład
Twoje zdjęcia na portalu? To możliwe, prześlij nam zdjęcie dowolnego kościoła. Zamieścimy je na stronie parafii z informacją kto zdjęcie nadesłał (opcja).

Wystarczy wysłać zdjęcie na adres pomoc@colaska.pl lub skorzystać z formularza na stronie parafii w zakładce "Informacje". Dziękujemy za pomoc